Lukáš Vrábeľ: Víťaz Havana Masterclass!

Lukáš Vrábeľ: Víťaz Havana Masterclass!

Ahoj Lukáš, čo sa u teba zmenilo odvtedy čo sme sa naposledy rozprávali?
Za dva roky od posledného článku sa toho zmenilo veľa. Dokončenie vysokej školy, presťahovanie sa do Košíc, práca v jednom z najlepších a najprestížnejších barov na Slovensku, vedenie perspektívneho barového tímu, výhra v ďalšej profesionálnej súťaži, vďaka ktorej sa pôjdem zakrátko zdokonaľovať na Kubu a príprava na najprestížnejšiu svetovú súťaž na akej sa barman môže zúčastniť. K tomu denno-denný život za barom.

Kde momentálne pôsobíš?
Po ukončení vysokej školy si už moje profesné zameranie žiadalo zmenu. A tak som sa asi pred rokom a pol presťahoval z Prešova do Košíc a momentálne pôsobím ako Barchef v jednom z najlepších barov na Slovensku – Lobby bar Košice.

 
Opíšeš svoj bar pár vetami?
Lobby bar je nadčasový podnik. Kreatívna mixológia, svetové trendy, tím ľudí, ktorí svojou prácou žijú, snažia sa robiť svoju prácu najlepšie ako vedia a hlavne, je tu priestor kde môže barman ako ja rásť a napredovať.

Ako by si opísal prácu barmana na profesionálnej úrovni?
Práca barmana už dávno nie je taká ako ju mnoho ľudí vníma, “ako krčmovú robotu”. Je to o dennodennom zdokonaľovaní sa, učení, tréningu, vnímaní svetových trendov a premietaní ich do svojho každodenného života. Je to o spôsobe života, vnímaní chutí, kreativite, vytváraní nových vecí. Ide o profesionálny servis, pohostinnosť a “hospitality”, ako sa v našom slovníku používa, vytvorenie zážitku hosťovi a to všetko za účelom aby boli spokojní hostia, vy a váš bar napredoval.

 
V úvode si spomínal, že si sa zúčastnil ďalšej profesionálnej súťaže. Ako dopadla?
V auguste som sa zúčastnil súťaže Havana Masterclass. Išlo o vytvorenie a odprezentovanie cocktailu, ktorý mal spojiť rodisko rumu Havana, tzn. Kubu s niečím typicky slovenským. Zadarilo sa, vyhral som a v apríli pôjdem zbierať ďalšie skúsenosti do ďalekej Kuby. Teším sa.

Tentokrát je však pred Tebou väčšia výzva.
Áno, tá najväčšia, čo sa profesionálnej stránky týka. Momentálne sa snažím venovať baru na 100% a popri tom sa pripravujem na slovenské kolo najprestížnejšej svetovej barmanskej súťaže World Class. World Class je 7 mesačný proces, plný vzdelávania sa, ochutnávania, kreovania, vymýšľania nových cocktailov, usporadúvania eventov a účasti vo veľkom finále v júni nasledujúceho roka. Zúčastní sa na ňom 22 barmanov z celého Slovenska. Nechem predbiehať, ale motivácia je vysoká. Víťaz bude reprezentovať Slovensko v Mexiku za účasti viac ako 60 najlepších barmanov z celého sveta.

 
Je práca barmana iba o súťažiach?
Určite nie, práve naopak. Súťaže sú len čerešničkou na torte. Miesto kde to všetko odprezentujete a stretnete sa s kolegami z brandže a vymeníte si nápady. Základ je aby ste svoju prácu robili na 100%. Ide o to, aby bar “šľapal” najlepšie ako sa dá. Neexistuje pracovná doba. Pracuje sa 24/7, aj keď nie ste reálne v práci, hľadáte nové veci, školenia, čítate, plánujete, chystáte nové projekty, nové akcie, nové nápojove lístky, hľadáte nápady na nové servisy cocktailov. Vediete mladších, menej skúsených kolegov, aby bar fungoval. Barový tím je základ pre každý podnik.

Čo by si odkázal mladým, začínajúcim barmanom?
Nezaspať. Neuspokojiť sa stým kde sú, ale stále na sebe makať. Stále sa snažiť byť lepší ako včera, posúvať sa ďalej, vyhľadávať nové veci, mať oči otvorené, vnímať, zdokonaľovať sa, čítať, učiť sa novým veciam, skúšať, kreovať a robiť to najlepšie ako vedia. Samozrejme pokora na prvom mieste a nezabúdať pre koho to robia. Táto práca vždy bola a vždy bude o tých, ktorým to ponúkame – o hosťoch, o ľuďoch.

Mgr. Lukáš Vrábeľ

Čítajte tiež:
Rezbár Matúš Krajník
Lukáš Vrábeľ: K bartendingu som sa dostal náhodou

Pokračujte v čítaní staršieho článku X »»
  • Komentáre
Napíš komentár


2014 - 2018 © Ing. Patrik Šepeľa