Február bol abnormálne teplý

Február bol abnormálne teplý

Keď som pri hodnotení mesiaca január vyslovil určitú nádej, že malý február ešte môže do tohtoročnej zimy prehovoriť, určite som nemal na mysli, že prehovorí nadnormálne vysokými teplotami a nadnormálne vysokými úhrnmi zrážok. Samozrejme pri vysokých teplotách to boli zrážky vo forme dažďa.

V tomto zimnom mesiaci sme v našom okolí nezaznamenali ani jeden deň so snehovou pokrývkou. Výdatnejšie úhrny zrážok boli hlavne na strednom Slovensku, kde sa vyskytli aj povodne. Dážď ale nebol hlavným poveternostným hrdinom februárového počasia. Boli prekonávané aj teplotné rekordy dennej maximálnej teploty. Konkrétne v Kamenici nad Cirochou to bolo 17. a 18. februára.

Poľné letisko, shmu

Najvyššie vystúpila teplota 17. februára na +15,7 °C. Za zmienku určite stojí aj 22. február, keď k nám od juhu prúdil veľmi teplý vzduch. V závetrí Álp sa pri tomto prúdení prejavili fönové efekty, ktoré sa výrazne premietli nielen na rozsiahlej rakúskej strane, ale aj v priestore medzi Viedňou a Bratislavou. Tak sa stalo, že v spomínaný deň bola v Bratislave na letisku nameraná teplota +20,3 °C. Je to absolútny rekord nielen pre Bratislavu, ale aj pre celé Slovensko. Toto môžeme považovať za výraznú abnormalitu počasia v zimnom mesiaci február.

 
Dlhodobý priemer februárovej mesačnej teploty v Kamenici je -1,1 °C. V tomto roku sa zapíše do histórie hodnota +4,9 °C. Je to šesť stupňov nad priemerom a je to najvyššia priemerná teplota za sedemdesiatročnú históriu našej stanice. Oproti normálu spadlo viac ako trojnásobné množstvo zrážok. Celý mesiac marec sa v meteorológii považuje už za jarný mesiac. Bude preto zaujímavé sledovať, či sa vyrovná zimnému počasiu.

 

autor: Dušan Palčinský
zdroj: Podvihorlatské noviny, ročník LVII, číslo 10, strana 2

 
Čítajte tiež:
Meteorologická stanica
Chránené územie Drieňová

Pokračujte v čítaní novšieho alebo staršieho článku«« X »»
  • Komentáre
Napíš komentár


2014 - 2018 © Ing. Patrik Šepeľa