Lukáš Vrábeľ: Veľké finále v Mexico City

Lukáš Vrábeľ: Veľké finále v Mexico City

21. až 24. augusta sa konalo globálne finále najprestížnejšej barovej súťaže na svete. Mexiko hostilo Diageo World Class Global Final 2017. 56 najlepších barmanov na svete, najväčšie barmanské osobnosti, live streamy do celého sveta, prestíž a možnosť stať sa svetovým barmanom roka pre rok 2017. Tohto finále sa zúčastnil aj Lukáš Vrábeľ z Kamenice nad Cirochou. Lukáš nám priblížil priebeh a atmosféru tohto prestížneho finále.

Globálne finále hostilo Mexico City – najväčšie mesto na svete. Zúčastnil som sa už iných globálnych finále, ale toto bolo niečo úplne iné. Tu človek pochopí, prečo je to najväčšia barová súťaž sveta. Elegancia, prestíž, napätie, motivácia, stres, očakávanie, radosť, hrdosť a vďaka. To všetko som cítil, keď som pochopil v dejisku čoho sa práve nachádzam.

Súťažné disciplíny boli rozdelené do dvoch dní. Prvé dve disciplíny boli zamerané na kreativitu barmana a vnímanie súčasných trendov.

MEX-ECO: Disciplína, v ktorej bolo potrebné vytvoriť cocktail, ktorý odzrkadľuje súčasné problémy sveta spojené s ekológiu, globálnym otepľovaním, separovaním odpadu. Brať ohľad na životné prostredie, ukázať možnosti ako sa dá v budúcnosti pracovať a zanechať odkaz budúcim generáciám. Môj cocktail BEFORE & NOW sa zameriaval na 4 základné piliere. Plytvanie – znečisťovanie vody – prírodu – lokálne ingrediencie. Počas 15 minútového vystúpenia som poukázal na základné problémy, ako bary nepriamo znečisťujú životné prostredie. Čo robíme, čo by sme nemuseli, čo by sme mohli zmeniť. Všetko sa odzrkadľovalo v cocktaile BEFOFRE & NOW zloženého z guatemalského rumu Zacapa 23, domáceho parfumového vína, ktoré bolo vyrobené iba zo zero-waste ingrediencií, lesná medová voda a organický cviklový ľad. Všetko podávané na špeciálnom lesnom servise servise s lesnou studenou parou.

SIGNATURE: Disciplína, v ktorej sme mali vytvoriť cocktail inšpirovaný barom, v ktorom pracujem, mestom, v ktorom žijem a krajinou, z ktorej pochádzam. Signature predstavuje môj vlastný cocktail, ktorý barman vytvorí. CUBE odzrkadľoval všetky veci, ktoré nám mali byť inšpiráciou. Slovensko a mesto Košice som reprezentoval slovenským medovým likérom Bentianna, ktorý je slovenským produktom roka. Bar som reprezentoval domácim Botanical kordálom z harmančeka a kombuchy. Ako základnú bázu som použil môj obľúbený gin Tanquery No.10 a všetko doplnil ochutenou grepovou sódou. Servis bol inšpirovaný barom, v ktorom pracujem. Retro, funky atmosférou. Preto som cocktail podával v zrkadlovej kocke na disko platni s vlastnou potlačou.

Ďalší súťažný deň sa konali disciplíny maximálne zamerané na pohotovosť barmana, jeho skúsenosť a schopnosti vedieť reagovať a zostaviť cocktail behom pár minút.

HEAT OF THE MOMENT: Pred touto challange nám šéfkuchár ukázal nové techniky infúzovania, vytiahnutia chutí, konzervovania, macerovania atď., ktoré sú často využívané v kuchyni. Predstavil nám 6 základných ingrediencií z mexickej kuchyne. Následne sme mali 40 minút, aby sme si vybrali ingrediencie, zvolili techniky prípravy, pripravili príbeh, servis, predprípravu a mohli sme ísť na to. Bolo to neskutočne náročne, hlavne na skĺbenie všetkého, čo bolo od nás požadované a príprava cocktailu v kuchynskom prostredí. Zostavil som cocktail La Primavera – inšpirovaný Mexicom, jeho históriou a mojou záľubou k vareniu. Kombinoval som Tequilu Don Julio Reposado s kvapkou Mezcalu, Sladký vermút, ktorý som infúzoval formou rapid innfusion s restovanými kakaovými bôbmi a papričkami chipotle, pár kvapkami agáve sirupu a domácou spicy salsou.
 

COCKTAIL AT HOME: Išlo o vytvorenie twisto na legendárnu Bloody Mary inšpirovanú našou krajinou – Slovenskom, a zároveň vytvorenie drinku akoby doma. Za použitia vybavenia, ktoré je bežne dostupne v každej domácnosti. Môj cocktail domácnosti som pripravil z citrónovej Ketel One Vodky, suchého vermútu infúzovaného sweet chilli marinádou, zelerovo – ananásového pyré a kvapkou citrónovej šťavy. Podával sa s pekným príbehom a nazval ho My story.

Aj keď som sa nedostal do úzkeho finále, svoj cieľ som si splnil. Bol som súčasťou toho najväčšieho, čo v súťažnej sfére môže barman dosiahnuť. Nabral som veľa skúseností, inšpirácií a som pripravený na nové výzvy. Je neskutočné ako môže jedna súťaž (myslím celý rok od úplného začiatku prípravy) zmeniť osobnosť barmana, jeho profesionalitu a smerovanie budúcej kariéry. Ďakujem za možnosť a som rád, že som mohol byť súčasťou.
 

Lukášovi opäť raz ďakujeme za zviditeľnenie Slovenska a našej obce a veríme, že o ňom nepíšeme naposledy 😉

Čítajte tiež:
Lukáš Vrábeľ je najlepším barmanom na Slovensku!
Lukáš Vrábeľ: Víťaz Havana Masterclass!

Pokračujte v čítaní staršieho článku X »»
  • Komentáre
Napíš komentár


2014 - 2018 © Ing. Patrik Šepeľa