Lukáš Vrábeľ je najlepším barmanom na Slovensku!

Lukáš Vrábeľ je najlepším barmanom na Slovensku!

5. júna sa v Trnave odohralo národné finále najprestížnejšej barmanskej súťaže Diageo World Class, z ktorého si prvé miesto odniesol Lukáš Vrábeľ. Úchvatný priestor trnavskej Synagoga cafe sa po druhý krát stal dejiskom finálového dňa slovenského kola prestížnej celosvetovej súťaže barmanov World Class Competition 2017. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 23 barmanov z rôznych kútov Slovenska, ktorí absolvovali interaktívny sedem mesačný program World Class Competition Slovakia 2017.

Ahoj Lukáš, v minulom článku sme písali o tvojej návšteve na Kube. Ako bolo?
Vynikajúco. Pravdu povediac som to nebral ako dovolenku, ale ako možnosť vzdelania. Kuba má obrovskú rumovú a cocktailovú históriu. Šesť rokov som pracoval v kubánskych podnikoch, takže je to moja srdcová záležitosť. Prešli sme najväčšiu destilérku tmavých rumov na svete, výrobu cigár, najznámejšie bary, kde sa preslávilo Mojito, Daiquri. Proste zážitok a nové vedomosti.

Pred pár dňami si si splnil ďalší veľký míľnik v svojej kariére.
Určite áno. Ak nie najväčší. World Class bol pre mňa stále výzvou a snom, ktorý sa stal skutočnosťou. Spomínam si akoby dnes, ako som pred šiestimi rokmi čítal o globálnom finále a s úžasom si predstavoval, ako sa tam môže niekto dostať. Sen sa stal skutočnosťou. V auguste sa toho zúčastním. Som nesmierne rád, že môžem byť súčasťou World class rodiny.

Mohol by si v krátkosti opísať, čo World Class znamená a ako to všetko prebiehalo.
Diageo Reeserve World Class je najnáročnejšou a najoceňovanejšou súťažou barmanského umenia v mixologickom svete. Vznikla v roku 2004 ako tréningový program pre barmanov a postupne sa rozrástla do celosvetových rozmerov. Od roku 2008 sa do súťaže zapojilo takmer 50 krajín sveta s dosahom na viac ako 20 tisíc profesionálnych barmanov. Súťaž je celosvetovou platformou na výmenu a šírenie skúseností, informácií, inšpirácií a kreativity, príležitosťou na výnimočné stretnutia budúcich hviezd. Diageo World Class Competition je projekt v rámci ktorého sa stretnú najlepší barmani z jednotlivých krajín, kde si preveria svoje znalosti, schopnosti, kreativitu, komplexnosť v rámci svojej profesie. Ide o niekoľko mesačný proces plný vzdelávania, prezentovania a pracovania s najlepšími značkami na svete. Zakončením je finálový večer, v ktorom vybraní barmani predvedú svoju prípravu a osobnosť v jednotlivých disciplínach. Výsledkom je víťaz, ktorý bude reprezentovať svoju krajinu na globálnom finále, ktoré sa tento rok bude konať v Mexiku.

 
Čo všetko predchádzalo tvojej účasti vo finále?
Išlo o celkový vzdelávací projekt, ktorý zahŕňal originálne workshopy za účasti svetových osobností z barového sveta, ďalšie lokálne workshopy a guest bartending sessions či netradičný World Class Pop up priamo v podnikoch, ktoré boli do súťaže prihlásené. Vstupenkou do finále bolo splnenie jednotlivých požiadaviek. Vytvorenie dvoch vlastných tzv. Signature cocktailov a dvoch Perfect servisov (obrázky vyššie) na vybrané druhy značiek v rámci vybraného portfólia alkoholu. Ich následná prezentácia na sociálnych médiach, zaškolenie personálu vo svojom podniku a denno denná práca s týmito produktami. Takisto eventy v rámci svojho baru, zúčastnenie sa masterclassov pod vedením zahraničných guru, kde nám dávali rady a inšpirácie o jednotlivých produktoch. Takisto samozrejme samovzdelávanie, prezentovanie a práca na sebe v rámci tejto súťaže.

Ako vyzerali tvoje cocktaily?
Prvý z mojich cocktailov „MAYAS“ bol na báze jedného z najlepších rumov na svete Zacapa a vychádzal z histórie územia kde sa tento rum vyrába t. z. Guatemaly. Spájal som tam suroviny typické pre toto územie a typické pre pôvodných obyvateľov Guatemaly – Mayov. Kombinoval som rum Zacapa s kakovým likérom, infúzovaným chilli, domácim spiced chutney a kávovým bittrom. Všetko servírované v ručne vyrábaných hrnčekoch na veľkom kuse kakaového ľadu s chilli vlasmi. Druhý cocktail „DUTCH STREET“ bol na báze mojej obľubenej vodky Ketel One, ktorá pochádza z Holandska. Mal predstavovať farebnosť a sviežosť holandských ulíc a pouličných trhov. Kombinoval som vodku Ketel One s Genevrom, vanilkovým balsamicom, čerstvou grepovou šťavou a pár kvapiek pomarančovej vody. Podávané v pohári s krustou zo sušených malín.

 
Ako vyzerala tvoja príprava?
Hlavne je určenie si cieľa a ísť si za svojim. Nespoliehať sa na nič, ale tvrdo makať. Príprave som podriadil asi všetko. Bolo neskutočne náročné zvládať prácu, súkromie a prípravu. Každodenné zbieranie informácii, skúšanie cocktailov, kreovanie vystupovania. Každú voľnú chvíľu som premýšľal, ako byť lepší a pracoval na svojej technike, komunikácii, znalostiach a prezentácii. Som preto veľmi rád, že to prinieslo ovocie.

Kto všetko sa na tejto súťaži zúčastnil?
Zúčastnili sa na ňom tí najlepší barmani v rámci celého Slovenska, ktorí predviedli úchvatne výkony. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 23 barmanov z rôznych kútov Slovenska, ktorí absolvovali interaktívny sedem mesačný program World Class Competition Slovakia 2017. Do finále sa dostalo už len 12 súťažiacich, ktorí si zmerali svoje sily v celodennom záverečnom maratóne. Všetci na sebe pracovali a ukázali obrovskú kreativitu, nasadenie, nápad, zmysel pre detail a profesionalitu. Klobúk dole pred každým, kto sa zúčastnil tohto projektu či už ako súťažiaci alebo organizátor.

Ako prebiehal finálový večer?
Finálový večer sa skladal z piatich disciplín. Vedomostný test zameraný na znalosti barmana a blind test, t. z. ochutnanie vzoriek premiešaných cocktailov a určenie o aký cocktail ide. Ďalšou disciplínou bol DAY & NIGHT CHALLANGE – teda vytvorenie dvoch kontrastných cocktailov. Prvý mal byť inšpirovaný dennou atmosférou a išlo o rýchlu improvizáciu. Museli sme ho vytvoriť na mieste na pripravenom markete zo surovín, ktoré boli k dispozícii. Druhý cocktail mal byť inšpirovaný večerom a večerným životom. Ďalšou disciplínou bol FUTURE CHALLANGE – t. z. moja predstava cocktailu budúcnosti. Z toho sa vybrala finálova päťka, ktorá išla do absolútneho finále a finálovej disciplíny AGAINST THE CLOCK – teda rýchlostnej disciplíny, kde sme museli pripraviť minimálne 6 cocktailov za 6 minút s využitím, čo najlepšieho nápadu, kreativity, techniky a komunikácie.

Ako si si predstavoval cocktail budúcnosti?
To by bolo na dlhšie, ale hlavnou myšlienkou bolo vyjadriť servisom a ingredienciami 5 základných pilierov, ktoré pre mňa znamenajú budúcnosť v mixológii. Pohostinnosť, tradície, zdravie, príroda a kúsok Ázie. Spájal som rum Zacapa 23, s vlastným blendom dvoch Sherry, Magnesium kordialom z červenej repy a pistácii, Amarom a ázijskou tinktúrou. To všetko v unikátnom servise.

Kto vyberal víťazov?
Hlavné slovo mala odborná porota v zložení tých najpovolanejších. Pánov, ktorí sú majstri barového remesla, so skúsenosťami a obrovskí profesionáli. Úspešní z globálnych finále z minulých rokov. Všetci boli zo zahraničia – konkrétne Grécko, Španielsko a Česko. Porotcami finálového dňa boli uznávané osobnosti zo svetamixológie – Aristotelis Papadopoulos, svetový víťaz Diageo World Class 2009, David Rios víťaz svetového finále súťaže v roku 2013 a Vítězslav Cirok víťaz českého kola World Class Competition 2015 a jeden z TOP 6 najlepších barmanov na svetovom finále v Kapskom Meste.

 
Ako si sa cítil keď si počul svoje meno?
Neskutočne. Ako keď sa vám splní veľký sen. Človeka zaplavia emócie, nevie čo má povedať, cíti pocit šťastia, eufórie, vďaky a zadosťučinenia. Vtedy si uvedomíte, že ste sa opäť niekam posunuli a že niečo robíte dobre. Ďakujem každému, kto mi na ceste za týmto míľnikom pomohol.

Ako budú vyzerať tvoje najbližšie dni.
Asi budú hektické. Momentálne som dosť zaneprázdnený vo svojej práci a k tomu príprava na globálne finále v Mexiku. Dám do toho všetko, aby som čo najlepšie reprezentoval svoju krajinu vo svete. Dovolenka ide tohto roku bokom, oddych takisto, priateľka si ma veľmi neužije, avšak môžem si povedať, že rok 2017 bol pre mňa najúspešnejší vo svojej kariére. Ešte raz ďakujem.

Mgr. Lukáš Vrábeľ

Lukášovi ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa šťastia a zdaru ďalšom v profesnom rozvoji pri reprezentácii našej krajiny ale aj v osobnom živote 🙂

Čítajte tiež:
Lukáš Vrábeľ: Víťaz Havana Masterclass!
Lukáš Vrábeľ: K bartendingu som sa dostal náhodou

Pokračujte v čítaní staršieho článku X »»
  • Komentáre
Napíš komentár


2014 - 2018 © Ing. Patrik Šepeľa