Každodenným spoločníkom hmla

Každodenným spoločníkom hmla

Po podpriemerne chladnom januári sme boli v očakávaní, aké počasie nám prinesie posledný zimný mesiac február. Ten svojim charakterom mohol potvrdiť vcelku vydarenú zimu, alebo subjektívne nás mohol priviezť k záveru, že ani tohto roku sa príliš nevydarila.

Február máme za sebou, a preto môžeme hodnotiť. Pravda je možno uprostred. Hoci si myslím, že prvé dve februárové dekády boli dosť nudné. Slovensko bolo po väčšiu časť tohto obdobia pod vplyvom rozsiahlych anticyklón. Mnohí snáď už vedia, čo to v zimnom období znamená. Je blokovaná klasická cirkulácia a prechod frontálnych porúch. Atmosféra je stabilná a najčastejším prejavom počasia je inverzia. Premenené na drobné, každodenným spoločníkom je hmla alebo nízka oblačnosť a značný deficit slnečného svitu.

Rozdiel medzi nočnou a dennou teplotou je minimálny. Takýto charakter počasia nie je priaznivý ani pre ľudí. Posledných osem dní sa už nieslo v znamení blokády anticyklón a nástupom zonálneho západného až severozápadného prúdenia. Uvoľnili sa cesty pre fronty, ktoré k nám prichádzali z Atlantiku takmer ako podľa cestovného poriadku. Čerstvý a niektoré dni až silný vietor už narušil inverziu a po prechode frontálnych porúch sme si mohli užiť aj príjemné slnečné lúče, ktoré nás už navnadili na príchod jari.

Zaujímavosťou je absolútny tohtoročný rekord rýchlosti vetra 24. februára na Lomnickom Štíte. V tento deň dosiahol rýchlosť 222 km/h! Február v Kamenici nad Cirochou skončil ako teplotne slabo nadpriemerný a zrážkovo sa dá považovať za priemerný. Priemerná februárová teplota bola v tomto roku 0.8 °C a spadlo nám 29 mm zrážok. Najnižšie klesla teplota 13. deň na -13.2 °C, naopak najvyššia teplota bola nameraná posledný februárový deň 15.8 °C. Marec sa v meteorológii považuje za jarný mesiac. Prvé dni sa už naozaj podobali skôr jarným, ale nezabúdajme, že posledné výdychy zimy vedia byť naozaj nepríjemné a vyskytujú sa pomerne často.

 

autor: Dušan Palčinský
zdroj: Podvihorlatské noviny, ročník LVIII, číslo 10, strana 2

Čítajte tiež:
Meteorologická stanica
Február bol abnormálne teplý

Pokračujte v čítaní staršieho článku X »»
  • Komentáre
Napíš komentár


2014 - 2018 © Ing. Patrik Šepeľa